Головна військова прокуратура відкрила 222 кримінальних провадження стосовно 3078 українських військовослужбовців за статтею дезертирство.
Найсумніше, і це може бути темою для окремої прес-конференції, з розглядом причин і мотивів – це дезертирство, стаття 408 Кримінального кодексу України. 222 провадження стосовно 3078 військовослужбовців. Ухилення від військової служби в інший спосіб – довго розповідати, що це таке – стаття 409 Кримінального кодексу – 56 проваджень щодо 850 військовослужбовців.
В кожному випадку дезертирства військові прокурори намагаються визначити суб’єктивну мотивацію причин і наслідків.
Дати кваліфікацію і оголосити підозра всім трьом тисячам військовослужбовців неможливо, тому що основна проблематика чіткого командування … коли узгоджені в гіршій або кращому ступені маси озброєного народу не мають чіткого командування, настає дезорієнтація, дезорганізація і наслідки у вигляді формальних ознак юридично обгрунтованих в Кримінальному кодексі.
З початку АТО, з 7 квітня, відкриті 1428 кримінальних проваджень за різними статтями як економічного, так і військового блоку. Зокрема, військова прокуратура Південного регіону розслідує провадження за фактом дезертирства, невиконання наказів військовослужбовцями зведеної роти першої окремої гвардійської танкової бригади. З 31 серпня по 5 вересня командир військової частини полковник Грицько від керівництва особовим складом на військовій бойовій техніці самоусунувся. У зв’язку з цим особовий склад в бойовій обстановці не виконав наказ і покинув лінію оборони міжнародного аеропорту Луганськ. Бойові позиції були розташовані по периметру цього об’єкта. “Щоб дати оцінку адекватності та причинно-наслідкового зв’язку цих подій, призначена військово-тактична експертиза.
Військова прокуратура Донецького регіону розслідує кримінальне провадження за фактом самовільного виходу з бою військовослужбовців 30-ї окремої механізованої бригади. Встановлено, що 11 і 12 вересня біля села Степанівка Донецької області 550 військовослужбовців самовільно вийшли з бою і попрямували в пункт тимчасової дислокації в село Мирне Запорізької області, а в подальшому – в Новоград-Волинський Житомирської області.
Військова прокуратура в зоні АТО, а всього їх чотири, розслідує кримінальне провадження за фактом самовільного виходу з бою військовослужбовців 51-ї гвардійської механізованої бригади. “За фабулою. 3 вересня в базовому таборі в Донецькій області понад 170 військовослужбовців … відмовилися від несення обов’язкової військової служби, здали особисту зброю і покинули місце проходження служби.
Наведу сумну статистику:
- за статтею 401 Кримінального кодексу – це непокора – військова прокуратура розслідує 107 кримінальних проваджень щодо 1180 військовослужбовців, тобто саме стільки було випадків непокори командуванню військових частин.
- за статтею 407 Кримінального кодексу – це самовільне залишення місця служби, тобто без наказу або всупереч наказу – 561 провадження стосовно 793 військовослужбовців;
- оголошення про підозру пред’явлено більш ніж 500 військовослужбовцям, обрано запобіжні заходи, в тому числі 32-м – арешти.